Panvové dno je tvorené svalmi, ktoré ovládame našou vôľou, ale na rozdiel od iných svalov podliehajú našej vôli až po ich uvedomení a učení, väčšinou je ich činnosť mimovoľná. Pre ich dostatočnú funkciu je dôležitá nielen svalová sila, ale najskôr schopnosť relaxácie. Tieto svaly pracujú v závislosti a v spolupráci svojho okolia.
Prihláste saSvalmi panvového dna sú m. levator ani - obr.1. a m. coccygeus - obr.2., ktoré tvoria dynamický uzáver otvoru malej panvy.
Obr.1: Schematické znázornenie svalov panvového dna - m. levator ani: 1 – musculus pubococcygeus, 2 – symphysis pubica, 3 – musculus puborectalis, 4 – anus, 5 – musculus sphincter ani externus, 6 – ligamentum anococcygeum
Obr.2: Musculus coccygeus: 1 facies symphysialis, 2 – os sacrum, 3 – musculus coccygeus, 4 – os cocygis, 5 – spina ischiadica
Je však dôležité si uvedomiť, ktoré svaly ležia v ich bezprostrednej blízkosti: m. obturatorrius internus, m. gluteus maximus (veľký sedací sval), adduktory stehna (priťahovače) , dolná časť brušných svalov a systém chrbtových svalov. Panvové dno leží teda vo funkčnom zreťazení svalov ako k dolným končatinám, tak i k trupu. Jeho funkcia recipročne pôsobí na bránicu a glotis (hlasivky). Napr. speváci sa učia trénovať hlasivky prostredníctvom panvového dna.
Mechanické funkcie panvového dna sú: opora orgánov malej panvy, zároveň sú podkladom (bázou) brušnej dutiny. Napätie panvového dna ovplyvňuje tiež postavenie krížovej kosti, ktorá tvorí podklad celej chrbtice. Ďalšou mechanickou funkciou panvového dna je schopnosť nasávania tekutín z dolných končatín, tá sa však uskutočňuje len v spolupráci s bránicou. (Napr. počas tehotenstva sa môžu svaly panvového dna oslabovať, preto je vyššia tendencia k opuchom nôh.)
Príznaky: bolestivý sťah konečníka, zápchy, chronické hnačky, bolesti pri sedení, bolestivý pohlavný styk, hemoroidy.
Príčiny: prílišné roztiahnutie alebo natrhnutie pri pôrode, nástrih hrádze, nesprávny pohyb, chybné držanie tela, dlhodobé nosenie obuvi s vysokými podpätkami, nedostatok estrogénu v klimaktériu, mentálne a emocionálne ochabnutie, ale tiež zvýšená nervozita a stres.
Príznaky: poruchy udržania moču, hemoroidy, pokles maternice a močového mechúra.
Ošetrenie panvového dna je súčasťou komplexnej terapie funkčnej ženskej sterility podľa Ľ. Mojžišovej, ale je tiež využiteľné pri zistenej dysfunkcii panvového dna. Školená fyzioterapeutka vyšetrí klienta, vykoná uvoľnenie panvového dna per rektum, naučí klienta relaxovať svaly panvového dna, následne ich cielene posilňovať. Dôsledná výuka a nácvik ovládania panvového dna má význam i pre kvalitnejšie a precítenejšie cvičenia počas individuálnych a skupinových lekcií v Pilates štúdiu Žilina.
Neváhajte a prihláste sa na kurz Ošetrenie panvového dna podľa L. Mojžišovej > Prihláste sa